Nagyon kedves a szívünknek, hogy ma már az irodákon és a bevásárló központokon kívül a lakásokban és családi házakban is egyre népszerűbbek a zöldfalak. Erről a témáról faggattuk Koltai Tamást, a Grofie Zöldfal szakértőjét.
Kinek ajánlanád a zöldfalat?
Mindenkinek! Mert nekünk embereknek szükségünk van zöldre. A szükséges zöldnek egy megjelenési formája tud lenni a zöldfal. Ebből eredően elsősorban nagyobb közösségi terek, üzletek, irodák, közületek keresnek meg minket ebben a témában. Ugyanakkor láthatóan erősödik egy trend, amely kisebb falakat jelent, és ezek bizony magánlakásokban kerülnek megépítésre. Szem előtt kell tartanunk a városképi-városi zöldterületek fejlesztési lehetőségeit is, ahol a csupaszon álló tűzfalak, homlokzatok komoly potenciállal bírnak.
Mióta foglalkozol beltéri zöldfalakkal, hogyan jött egyáltalán az ötlet?
2009-ben hosszabb időt töltöttem Indiában, ott találkoztam először olyan koncepciózus zöld megoldásokkal, amelyben a zöldfalak, homlokzatok is szerepeltek. Az ottani zöldfalak jellemzően a lakóépületek energetikai kérdéseiben játszottak szerepet, úgymint árnyékolás, párásítás a ház körül, hősziget jelenség csökkentése. Ezt követően jobban megvizsgálva a hazai létjogosultságát, elsősorban esztétikai-környezeti nevelési szempontok foglalkoztattak.
Említetted Indiát, mint inspirációt, de hol vannak még manapság igazán példaértékű, extra zöldfal-projektek a nagyvilágban?
Jó hír, hogy a számuk egyre nő, köszönhetően annak, hogy a társkollégák is felismerik az előnyöket, gondolok itt építészekre, tervezőkre, civilekre, városfejlesztőkre, HR szakemberekre. Vannak hotspot-ok, ilyen Anglia, Spanyolország, USA, Szingapúr, Ausztria, Svédország, Hollandia. Nem kell sok, és hazánk is ebbe a sorba fog tartozni.
Régen is ültettek az emberek vertikális irányba növényeket, vagy ez egy modern megközelítése a természet beltérbe költöztetésének?
Egészen a babilóni függőkertekig mehetünk vissza, itt már megjelent egyfajta függőleges telepítése a növényeknek. Eltekintve a teljes történelmi lépések felsorolásától, Patrick Blanc nevét említem meg. Ő az a botanikus, aki gyakorlatilag a trópusi esőerdők rendkívül gazdag szintezettségét ‘modellezte’ le, és lett ismert a zöldfal fogalma. Ahogy az igények és a kutatások nőttek a szakterületen, lett egyre több megoldás a rendszereken belül. A pozitív hozadéka most már mindenképpen az, hogy a beltéri munka világa is szemléletváltáson megy keresztül, egyfajta élményközpontúságra, well being-re koncentrál, ebben pedig a növények fontos szerepet játszanak.
Miért érdemes függőleges kertet választani?
Habár furcsa lehet először a szemnek egy zöldfal, de az előnyök esetén nem kell semmi „furcsaságra” gondolni: ugyanazokkal a pozitív tulajdonságokkal bír, mint a hagyományosan ültetett növények. Bár jóllehet, koncentráltabb ültetésről van szó, ezáltal a levegő páratartalma, frissessége jobban érezhető. Mindenképp érdemes megemlíteni, hogy vertikális irányról beszélünk, emiatt a hely kihasználása hatékonyabb. Esztétikai élménye magas, hiszen egészen nagy felületeken lehetséges a telepítés. A zöldfalak is kiszűrik a káros anyagokat, mentálisan nyugtatnak, és ha kültéri falakról beszélünk, egyértelműen szerepe lehet a városi zöldfolyosók kialakításában, csapadékvíz kezelésben, városi élővilág biodiverzitásának növelésében.
Mely növények kerülhetnek bele egy zöldfalba?
Szinte minden ilyen installációnak a futónövények adják a vázát, mert jól takarnak, gyorsan nőnek, izgalmas színek jelennek meg. Ezen felül gyakori még, a teljesség igénye nélkül: könnyezőpálma, vitorlavirág, rákvirágok, páfrányok , calathea-k, gyompálma, philodendronok.
Mennyi gondozást kíván, ha meseszép zöldfalat szeretne valaki?
Nagyrészben a telepítendő növényektől függ. Mivel az öntözés automatikus, ezért a növényvédelmi és metszési feladatokra kell koncentrálnunk. A fal méretétől függően, heti-kétheti gondozást igényel, és ahogy a rendszeres odafigyelés, gondoskodás biztosítva van, úgy a zöldfal élettartama hosszú években mérhető. Kültéri rendszer esetében ennél ritkább gondozás is belefér, évi 6-8 alkalom.
Hogyan képzeljük el egy zöldfalépítő mindennapjait?
A zöldfalak építésén kívül minden mással is foglalkozunk, a tervezéstől kezdve a karbantartásig. Legyen az bármilyen kültér vagy beltér, terápiás kert vagy balkonkert. Amit feszegetünk, az a szemléletváltásban való aktív részvétel. Ma még méltatlanul kevés a jól tervezett zöldfelület, éppen ezért legyünk bátrak, erre bíztatunk mindenkit! Egyébként minden munkánk más. Nincs két egyforma fal, a növények különböznek, más a méret, más a tájolás, stb. Folyamatosan innovációban gondolkodunk, talán az a legizgalmasabb, hogy hogyan tudunk úgy beltéri kertészkedni, hogy minél több szempontnak megfeleljünk, legyen az a közérzet javítása, biofíl tervezés, akár élelmiszer termelés. Ami biztos, nekem garantáltan nem kell kondibérlet: a sok létrázás, kúszás, ültetés kellően ki tud venni bárkiből. És a munkanapjaink része egy jó nagy adag derű és rögtönzés is. Előfordul például, hogy nem ott van a vízkiállás az öntözőrendszerhez, ahova megterveztetted és kérted… Az a legjobb egyébként a zöldfalépítésben, hogy egy kisebb vagy nagyobb közösség számára készül, és így sosem tudhatod, hogy kiben indít el változást, de egy jól tervezett városi vagy beltéri zöldfelület hihetetlenül sok pluszt tud adni, és ezt érzik az emberek. Igyekszünk felelősen dolgozni, nem hiszem, hogy a természetnél lenne bölcsebb. És a természettől alázattal érdemes tanulnunk, ezt vallom a munkámban is.
Mi inspirál?
Az élővilág sokszínűsége, hogy emlékeztessük magunkat, mi is ennek a része vagyunk. Hajlamosak vagyunk elfelejteni ezt az ösztönös működést, nem vesszük észre magunkban. Természetpedagógiai és környezeti szemléletformálás, nekem ezek most a legizgalmasabb motiváló tényezők.
Ha valakinek kedve támad, otthon készíthet DIY zöldfalat magának?
Naná. Rengeteg videót, oktatási anyagot talál az ember a neten, webshopokban különféle rendszereket vásárolhat, legyen az újrahasznosított anyagtól kezdve a méretre szabottig. Ami határt szab, az a rendelkezésre álló felület és a ráfordított költség.