Váczi Kornéllal, a Plante. kertészével beszélgettünk növénygondozási tippekről, trendekről.
Mire figyeljünk oda, ha nem akarjuk kinyírni a szobanövényeinket!
A kritikus tényezők a szobanövényeknél: a víz, a tápanyag, és a fény. A fő szabály a mértékletesség, igaz ez a locsolásra, a fényre és a tápoldatozásra is. Ezenkívül nagyon jól kell ismernünk a növényeink élettanát, hogy felelősen tudjuk tartani őket. Azt javaslom, bátran olvassanak utána az adott fajnak a növénymamák és -papák, ismerjék meg az adott növényt, hogy mikor és hol érzi jól magát, és merjenek kísérletezni, hiszen a növénygondozásban pont ez az izgalmas, és később így lehet szintet lépni, haladó szobanövénykertésszé válni, megbirkózni nehezebben tartható különleges fajok tartásával is. Ha például az egyik sarokban nem érzi jól magát a fikusz, mert elkezdnek lepotyogni a levelei, akkor ő ezzel a reakcióval jelez, hogy nem érzi jól magát: keressünk neki új, kevésbé huzatos helyet, meg fogja hálálni!
Mik a leggyakoribb hibák, amit elkövetünk kezdő növényfanatikusként?
Az első számú hiba mindig a locsolás, sokan túlszeretgetik a növényeiket, ami a túlzott, rendszertelen öntözésben nyilvánul meg. Ezt könnyű megelőzni: szerintem a megvásárolt növényt érdemes átültetni és minimum 2 cm vastagon agyaggranulátumot a cserép aljába tenni, mert ez elvezeti a felesleges vizet és így nem rohad be a növényünk gyökere. Az is segít, ha kitűzzük magunknak, hogy pl. minden vasárnap megöntözzük – vagy megnézzük, hogy meg kell-e öntözni – a szobanövényeinket. Akár telefonos emlékeztetőt is beállíthatunk magunknak.
A második leggyakoribb gondozási hiba a túl sok, vagy túl kevés fény szokott lenni. A fényigénye rendkívül fontos, hiszen a fény a növények fejlődésének kulcsa, mivel ebből és Co2-ből állít elő cukrot a fotoszintézis során. A megfelelő fényviszony megtaláláshoz ismernünk kell a növényünk igényeit, azaz, hogy hogyan él a származási helyén. Fő és általános kiindulás a mértékletesség: a tűző napot és az ablak nélküli, sötét fürdőszobát kerüljük.
Ezenkívül elengedhetetlen, hogy pótoljuk az elvesztett tápanyagokat a földből. Nyáron igény szerint tápoldatozzunk, télen csak ritkán vagy egyáltalán nem, mert nyugalmi időszakban vannak a növények, és az egész évben aktívan tartott növények tavaszra legyengülnek, és fogékonyak lesznek a kártevőkre, betegségekre.
Hogy látod, miben rejlik a szobanövény kertészkedés népszerűségének a titka?
A növénynemesítőknek hála óriási palettáról lehet manapság szobanövényt választani, nagyon sok kiegészítővel és dekorelemmel társíthatjuk a kedvenc növényeinket, kaspókkal, makramékkal, különböző iparművészeti alkotásokkal. Ezek remek formavilágot kölcsönöznek egy lakótér enteriőrjében, jól illeszkednek a mai otthonokhoz: barátságos, meleg, természetes hatást keltenek, életet visznek a szobákba. Úgy érzem, keretet adnak a növények a tárgyaknak. Emellett az egészségünket is óvják, számos ipari vegyülettől megtisztítják a levegőt. Ami valljuk be, kinek rossz?
Én azért lettem végül kertész, és nem geológus, mert úgy érzem, a növények kulcsszerepet játszanak abban, hogy egy jobb világban élhessünk a jövőben: tisztítják a levegőt, megóvják a talajt az eróziótól, otthont adnak az élőlényeknek, ételt raknak az asztalunkra, meggyógyítanak minket, és még hosszasan sorolhatnánk a listát. Nagy kihívás, hogy újra megtalálja az ember a helyét a természetes világban, és ehhez ismernünk kell a körülöttünk lévő élőlényeket. Hiszek abban, hogy a növények segítségével új világot teremthetünk, és emellett boldoggá is tesznek minket a jelenlétükkel. A leginspirálóbb személy számomra David Attenborough, aki a mai napig erőt ad ebben a vízióban nekem, és talán sokan másoknak is.
Kertész példaképeid vannak? Ha igen, kik?
Nagy szerelmese vagyok az angol viktoriánus kerteknek. Mindig izgalmas volt nézni gyerekkoromban a felfedezőket, ahogy új növény és állatfajokat írtak le, és honosítottak meg Európában, amiből később kialakult a mai kertészet, és a növények diverzitása. Alan Titchmarsh az egyik kedvencem, az ő növény szeretete jött át nekem a legjobban a képernyőn keresztül. Amíg iskolába jártam, több könyvét is megvettem. Itthoni viszonylatban Bálint gazda volt inspiráló személyiség számomra.
Váczi Kornél, a Plante. kertésze:
Váczi Kornél a budapesti Corvinus egyetemen tanult dísznövény szakon. Ott szerette meg a növényeket, és azóta (2004) kertészkedik. A másik szenvedélye az opál csiszolás és ásványgyűjtés, amit gyerekkorában kezdett: már kisiskolásként is rendszeresen járt a növénykiállítások mellett ásványbörzékre is, az opálokkal később ismerkedett meg. Szereti a különleges pálmákat, és alokáziákat, igen változatos a megjelenésük, és egzotikus hatást keltenek a lakásban. Ilyenek a filodendron fajok is, nagyon dekoratív növényeknek tekinti őket. Még sok kedvence van, ezen a pár fajon kívül is.