Mit érdemes kitenni a balkonra?
A legtöbb szobanövényt, ha van megfelelő helyünk, érdemes kitenni a balkonra vagy a kertbe, hisz a természetes fényeket egyetlen lámpa sem tudja pótolni. A lényeg a fokozatosság: még a szukkulenseket és kaktuszokat – amik egyébként szeretik a napot – sem szabad egyből a tűző napra tenni, mert megégnek. Érdemes lépésről lépésre hozzászoktatni őket a napsütéshez. Először tegyük ki őket csak a reggeli vagy késő délutáni órákban rövidebb időre, majd egyre hosszabban. A legtöbb szobai levéldísznövény az eredeti élőhelyén árnyékban él, a fák lombja alatt, így ők kifejezetten nem szeretik, ha tűző napra kerülnek: a leveleik gyorsan megéghetnek, ezért nekik inkább árnyékos, szűrt fénnyel megvilágított helyet javaslunk nekik. Mindenképp gondoskodjunk a balkon megfelelő árnyékolásáról!
Hogyan döntsük el, milyen növényt tegyünk ki?
A mediterrán fajok jobban bírják a közvetlen napsütést, míg a trópusi fajok többsége inkább a szűrt fényt kedveli. Ha valamiről nem tudjuk eldönteni, hogy hova soroljuk, akkor mindig inkább a szűrt fényt válasszuk számára, mert az égést nem lehet orvosolni.
A pozsgás, szukkules növényeket és a kaktuszokat hozzászoktatás után kitehetjük a napra, ezeknek a színe sokkal intenzívebb lesz a napsütésben.
A kontyvirágfélék családjába tartozó növényeket szűrt fénybe, tűző naptól védett helyre tegyük. Ebbe a csoportba tartoznak a legkedveltebb szobanövények: a monstera-k, a filodendronok, az epipremnum-ok és az alokáziák.
Kifejezetten árnyékos helyre tegyük a páfrányokat, így például a szobapáfrányt, a madárfészek páfrányt, a vénuszfodorkát, a pókláb páfrányt.
Hogyan gondozzuk a növényeket a szabadban?
- A szabad levegőn a növények közege gyorsabban kiszáradhat, például az erős napsütés vagy a szél miatt, így ne megszokásból öntözzünk heti egyszer, hanem többször ellenőrizzük, hogy mikor szükséges öntözni: szinte biztos, hogy sűrűbben kell majd, mint előtte a lakásban.
- Az öntözést vagy kora reggel vagy késő délutánra időzítsük. Tűző napsütésben ne öntözzünk, mert a levelekre kerülő víz könnyen megégetheti a növényt.
- Egy-egy szeles nap, vihar vagy eső nagy károkat tud okozni a növényekben, főleg azokban, amelyeknek nagy felületű levelei vannak. Figyeljünk rá, hogy lehetőség szerint védett helyet válasszunk a növényeknek.
- Csak biztonságos helyre tegyük a cserepeket, balkonládákat, ahol nem eshetnek le az erkélyről!
Mit tegyünk, ha nincs balkonunk?
Ha nem tudjuk őket kitenni, mert nincs balkonunk, vagy nincs olyan hely, ami ideális lenne a növény eink számára, akkor nyáron a lakásban próbáljuk meg az ablak körül úgy elrendezni a növényeket, hogy minél több fény érhesse őket. Az ablak közelében a növényeket úgy forgassuk, hogy a levelek ne érjenek az üveghez – ez főleg déli tájolású ablakoknál fontos, ahol könnyebben megéghetnek a növények.