plante Budapest https://plantebudapest.com Tue, 23 Jan 2024 12:10:26 +0000 hu hourly 1 https://plantebudapest.com/wp-content/uploads/2020/02/cropped-plante-logo-01-1-32x32.png plante Budapest https://plantebudapest.com 32 32 Matisse és egy design-érzékeny üzletasszony Pécsett https://plantebudapest.com/inspiracio/matisse-es-egy-design-erzekeny-fogtechnikus-pecsett/ https://plantebudapest.com/inspiracio/matisse-es-egy-design-erzekeny-fogtechnikus-pecsett/#respond Fri, 19 Jan 2024 14:54:39 +0000 https://plantebudapest.com/?p=22697 Szitkay Kati egy rutinos építkező, aki szereti saját maga berendezni az ingatlanjait és aki imád műkincsekre és design-tárgyakra vadászni: mindegy, hogy éppen be szeretne-e rendezni egy konkrét lakást, vagy majd csak később találja meg a tökéletes helyét egy alkotásnak. Kati pécsi otthonába Plante. kaspók és növények kerültek, ebből az apropóból beszélgettünk vele.

Inspiráló a növények és design tárgyak összhangja a lakásban

Fotó: Jágity Fanni Fotográfus

  • A Mecsek tetején, csodálatos környezetben élsz. Miért lett ez a hely az otthonod?
  • Egyértelműen a természet szeretete miatt: nagyon sokat vagyok a természetben, imádok futni, és azért is jó itt a hegy tetején lakni, mert csak kilépünk a házból és máris az erdőben vagyunk. Olyannyira a természet része itt az életterünk, hogy amikor egyszer a kertészek véletlenül nyitva hagyták a kertkaput, a vaddisznók az éjszaka leple alatt mindent „fölszántottak”. Én másnap reggel, félálomban, először azt hittem, hogy vakondok túrta fel a kertet, aztán esett le, hogy nyitva van a kertkapu, úgyhogy itt bizony egy egész vaddisznó csorda bulizott az éjszaka, se füvet, se ültetést, se gyepszőnyeget nem kímélve. A természet szeretete miatt volt fontos, hogy a lakásban is legyenek növények nálunk.
  • Úgy tudom, rutinos építkező és lakberendező vagy.
  • Igen, mondhatjuk. A STOA Stúdió, illetve Ásztai Bálint nagy segítségemre van ebben, ő a családi építészünk. Bár a kivitelezőkkel néha küzdelmes az élet, de a lakberendezés, a bútorok és a művészeti alkotások kiválasztását teljes egészében én magam intézem, és nagyon szeretem is ezt csinálni.

Művészet és természet találkozása

Fotó: Jágity Fanni Fotográfus

  • Miben gyökerezik a művészetek, a design iránti érzékenységed?
  • Ez nálunk családi vonás lehet, mert emlékszem, már gyerekkoromban, az édesanyámnál is képek lógtak a falon. A legelső darabjaim egyébként Konok Tamástól, Fajó Tamástól, Nádler Istvántól valók, akikkel személyes kapcsolatban álltam. A pécsi művészeket kifejezetten preferálom, például Lantos Ferencet. Mostanában már inkább aukciókon vásárolok, így kerültek ide a házba a szobrok is. Ezeknek a tárgyaknak a beszerzése hosszú, lépésről lépésre építkező folyamat, ráadásul én úgy működöm, hogy kevésbé nézem az árat, inkább ha megtetszik valami, akkor megveszem. Emocionális vagyok, szinte sose keresek konkrétan egy bizonyos műtárgyat, fordítva működik: ha valami éppen fellelhetőbe beleszeretek, lecsapok rá.

A növény zöldje plusz életet ad a festményeknek, printeknek és más művészeti alkotásoknak is

Fotó: Jágity Fanni Fotográfus

  • Mi most a kedvenc tárgyad az otthonodban?
  • Legnagyobb kedvencem most, Amerigo Tot különleges kerámia panelei, melyek a nappaliban kaptak helyet. Illetve a lámpák, például az étkezőben Roll and Hill, és az általam elnevezett a „bogár lábú, álló lámpa”.  De nagyon szeretem a vöröses színű, dán vintage komódot is, ez ráadásul már nagyon értékes. Úgy emlékszem, anno 20.000 euró körül „vadásztam le” az interneten, így került hozzám Bécsből, és ma már körülbelül 30.000 eurót ér. 
  • És van egy Matisse-od is.
  • Igen, mivel már a gyermekeim felnőttek és kirepültek, így jött az életünkbe Matisse, a kis „szőrös gyerek”,  az óriás uszkár, aki szintén nagy természetkedvelő. Úgy került hozzánk, hogy egy alomban ő volt a „maradék”, és a tenyésztő kiírta a netre, hogy kell-e valakinek, én pedig másnap reggel érte mentem. Matisse imád játszani, mindenkit szeret, kivéve, aki esernyővel vagy sapkában jön. Az előző kutyám egy lagotto volt, ő Giotto-nak hívtam.

Matisse kecses, elegáns és nagyon intelligens

Fotó: Jágity Fanni Fotográfus

Helyszín: Pécs, magánház

Enteriőr styling: A tulajdonos, Szitkay Kati

Növény styling: Plante.

Budapest, 2024. január 19.

]]>
https://plantebudapest.com/inspiracio/matisse-es-egy-design-erzekeny-fogtechnikus-pecsett/feed/ 0
Lessetek be velünk egy Vitkovics utcai lakás ablakán https://plantebudapest.com/inspiracio/lessetek-be-velunk-egy-vitkovics-utcai-lakas-ablakan/ https://plantebudapest.com/inspiracio/lessetek-be-velunk-egy-vitkovics-utcai-lakas-ablakan/#respond Tue, 29 Aug 2023 14:43:45 +0000 https://plantebudapest.com/?p=21617 Színes, fenntartható, a régi és az új izgalmas keveréke – így jellemezhetnénk azt a pesti lakást, ahol Tóth Tímea enteriőr tervező keze nyomát dicséri minden apró részlet. A lakás igényes enteriőrje szépen illeszkedik a Vitkovics utca hangulatához: egy európai világváros franciás hangulatú részén vagyunk, és bár egy sarokra találjuk a nyüzsgő Astoriát és egy karnyújtásra a „mindig rohanó” Deák teret, itt mégis egy nyugodt, csendes, kicsit kacskaringós, lelassulós utcában találjuk magunkat, ahova nagyon jó hazatérni.

Fotó: Jágity Fanni Fotográfus

A lakás szobáiban a kifinomult stílus és a változatos, friss színek összhangja határozzák meg a hangulatot. Szinte mindenhova, a nappalitól a konyhán át a vendégszobáig, kerültek Plante.-s növények és kaspók, amelyek szerintünk élettel töltötték meg a funkcionálisan is átgondolt tereket. Timi férjével egyébként már korábban is több évet élt Norvégiában, – a Vitkovics utcai lakás elkészülte után, 2023. nyarán pedig újra kiköltöztek -, így az ottani tárgykultúra, a környezettudatosság, a hosszú távra tervezés hatással voltak és vannak a gondolkodásmódjára.

Fotó: Jágity Fanni Fotográfus

Ő az a típusú enteriőr stylist, aki attól sem riadt vissza, ha egy bútordarab nem fér be a liftbe, mindent megold. „Olaszországból hazaszállíttattam a gyönyörű, több mint négy méteres sideborad-ot, ami szerelem volt első látásra, és tudtam, hogy tökéletesen mutat majd ebben a Vitkovics utcai lakásban, a nappali szemet gyönyörködtető dísze lesz. Aztán amikor a szállítók kipakolták és túljutottak a bejárati ajtón, realizálódott, hogy ez a darab bizony nem fér be a liftbe… Nem volt más megoldás, kerestem egy hozzáértő asztalost, aki az egyik illesztés mentén szétvágta a bútort, a lakásban pedig újra összeállította.” – mondja Timi.

Fotó: Jágity Fanni Fotográfus

„Bizonyos tárgyak közelebb állnak az emberhez, mint mások. Hogy miért vonzódunk egy tárgyhoz, az titokzatos és megmagyarázhatatlan. Miért pont ez a tárgy? Van valami közös a tárgyban és bennem? Igen, hiszem. Ezt éreztem például ennek a sideboard-nak a kiválasztásakor is. Olyan dolgokat választunk magunk köré, amelyek így vagy úgy kifejeznek minket, a személyiségünket, az érzéseinket, az, identitásunkat és a jövőképünket. Ha a forma és az arányok, a funkció és az anyag kompozíciója megfelelő, a tárgy szépséget sugároz.”

Köszönjük, hogy részesei lehettünk ennek a projektnek!

Fotó: Jágity Fanni Fotográfus

Helyszín: Budapest, Vitkovics Mihály utcai lakás

Enteriőr styling: Tóth Tímea

Növény styling: Plante.

Budapest, 2023. augusztus 28.

]]>
https://plantebudapest.com/inspiracio/lessetek-be-velunk-egy-vitkovics-utcai-lakas-ablakan/feed/ 0
Magic Garden – ilyen lett a Babel Budapest vadonatúj terasza https://plantebudapest.com/inspiracio/magic-garden-ilyen-lett-a-babel-budapest-vadonatuj-terasza/ https://plantebudapest.com/inspiracio/magic-garden-ilyen-lett-a-babel-budapest-vadonatuj-terasza/#respond Sat, 16 Jul 2022 08:19:03 +0000 https://plantebudapest.com/?p=18587 A Hlatky-Schlichter Hubert és Daniel Berlin nevével fémjelzett, februárban újranyitott Babel Budapest terasza is megújult! A Michelin csillagos étterem nemcsak az alapanyagok, de a teljes vendégélmény terén is innovatív: a természethez való visszanyúlás az ételekben, és a kültéri helyszín hangulatában is visszaköszön. Büszkék vagyunk, hogy a Plante. növények – cédrusok, juharok, hortenziák, díszfüvek és virágzó összeültetések – is részesei ennek a varázslatnak!

„Azok tudnak szépet alkotni, akiknek a lelkük is szép!” – mondja a Babel Budapest alapítója. Egyetértünk!

Interior design: Matisz Aliz

Plant styling: Plante. Budapest

Budapest, 2022. július 16.

]]>
https://plantebudapest.com/inspiracio/magic-garden-ilyen-lett-a-babel-budapest-vadonatuj-terasza/feed/ 0
A türelem boldog növényeket terem! https://plantebudapest.com/inspiracio/a-turelem-boldog-novenyeket-terem/ https://plantebudapest.com/inspiracio/a-turelem-boldog-novenyeket-terem/#respond Sun, 26 Jun 2022 13:47:39 +0000 https://plantebudapest.com/?p=18495 Antonis, vagy ahogy sokan ismerik, Plantonis (35) tizenöt éve Ciprusról költözött Budapestre, és rajong a városért: szereti az itteniek élettempóját, a város tisztaságát és könnyű átláthatóságát, a kis távolságokat, a jó tömegközlekedést és az egyértelműen meghatározható városközpontot. Antonis a Plante. egyik legrégebbi vásárlója, és ezúttal a lakásába látogattunk: ritkán mondunk ilyet, de csak ámultunk és bámultunk attól, amit láttunk. A gyerekkori hobbinak induló, mára igazi növénygyűjtővé avanzsált férfi a Covid-járvány ideje alatt egy valóságos dzsungelt hozott létre egy budapesti lakásban.

A könnyezőpálmától a skizmatoglottisig

Rengeteg növény van itt, melyik a kedvenced?

A Monstera Deliciosa nálam minden idők örök kedvence – mert folyamatosan növekszik, mert nincs igazán szüksége rúdra, ha a léggyökereket megfelelően manipulálják és irányítják, és mert a levél hasadásai és az érettséggel, az idő múlásával kialakuló architektúrája annyira különleges. Ha a legritkább növényemet kérdezed, akkor a skizmatoglottis-omat mondom. Elég nehéz tartani, finoman fogalmazva is vannak igényei a növénynek, de teljesen beleszerettem az egyedi levélzete miatt! 18 hónapja szereztem meg az elsőt, és még mindig rengeteg tanulnivalóm van a tartásukról és szaporításukról.

Ezek szerint szaporítasz is.

Igen, szinte mindent, mert egyértelműen a dús, „bokros” cserepesek a kedvenceim. A dússágot úgy tudom elérni, hogy szaporítok. Általában vízben csinálom, és a már gyökeret eresztett hajtásokhoz teszek hozzá frisseket, mert a már meggyökeresedett dugványok hormonjai felgyorsítják a még nem gyökereseknél is a folyamatot. A talajban való közvetlen szaporítást is élvezem, bár a magas páratartalom mindenképpen szükséges ebben az esetben. A mohás szaporítást én csak régebbi, fás szárú dugványokhoz használom, mert nehéz kibontani és teljesen eltávolítani a termesztőközegbe helyezéskor.

Cipruson a növények mindig szomjasak

Honnan ered a növények iránti lelkesedésed?

A legkorábbi emlékem magamról az, hogy egy növényekkel és állatokkal teli kertben állok. Szuper szerencsés vagyok, mert olyan környezetben nevelkedtem, ahol a növények az életterek esszenciális részét képezték, így a természet már nagyon korán felkeltette az érdeklődésemet. Aztán később elkezdtem a szobámban is tartani a növényeket, és így néztem végig a fejlődésüket és a növekedésüket, ami nagyon rejtélyesnek és varázslatosnak tűnt. Az orchideák és a bonsai-ok és a kaktuszok voltak az első felfedezéseim, de a nagymamán házában mindig is voltak monsterák és syngoniumok. Cipruson a növénytartásban a legnagyobb kihívást nekem egyébként a magas hőmérséklet jelentette, a túlöntözés soha nem volt probléma, mivel ott a növények tényleg mindig szomjasak. Képzeld el, ma már hihetetlen, de az orchideák a 2000-es évek elején egyáltalán nem voltak elterjedtek és nem is voltak elérhetőek, így aztán fiatal tinédzserként lezárt üvegpalackos babanövényeket rendeltem Ázsiából az Ebay-ről. Néha, az akkori rossz logisztikának köszönhetően, a növények nagyon későn érkeztek meg, sőt, olyan is volt, hogy szó szerint elolvadtak, mire megkaptam.

Hogyan, mikor tanultál meg gondoskodni a növényekről?

Gyerekkoromban voltak növényes és állatos könyveim, de egy könyv vagy egy blogcikk csak egyetlen ember tapasztalata, szavakba öntve. Szerintem, ha a növények eredetét figyelembe vesszük illetve azt a tényt, hogy egy szükségletekkel rendelkező élőlényről beszélünk, az egy jó kezdet a növénnyel való kapcsolódáshoz.

A mikro-megfigyelések kora

Hozott változást a COVID a növényekkel való kapcsolatodba?

A Covid egyértelműen felerősítette a növény iránti lelkesedésemet. Az, hogy sok időt töltöttem a zöld levelek között, lehetőséget adott arra, hogy mikro-megfigyeljem őket: a szezonális viselkedésüket, a levelek valós időben történő mozgását stb. Még mindig emlékszem arra a reggelre az első karanténban, amikor szemtanúja voltam a monstera új levelének a kibomlásának, a „levéltáncnak”. Kora reggel volt, amikor a kávém félig elfogyott, és elaludtam a kanapén a nagy növény alatt, és mire felébredtem, teljesen más pozícióban, kibontva láttam a levelét – úgy éreztem magam, mint egy növény, és szótlanul ücsörögtem ott még sokáig. Aztán persze sok videót és timelapse videót is készítettem a karantén alatt. Azt hiszem, még szorosabb lett a kapcsolatom a zöld levelekkel.

Mekkora az oázisod?

A növények vagy az idő számolása nem tartozik a hobbim közé. Ez nem egy verseny, szerintem nem számít, hogy kinek van valamiből több, és nem arról szól, hogy ki ér először célba. Nálam az az aranyszabály, hogy annyi növényem legyen, amit minden nap gyorsan meg tudok vizsgálni. Az öntözés sem meghatározott ütemterv szerint történik, hanem amikor a növények megszomjaznak – szóval én minden nap öntözök. Azért is fontos, hogy minden nap rájuk nézzek, mert a növények ismerete kulcsfontosságú a problémás helyzetek korai felismeréséhez. Például ha tudjuk, hogy hány nap kell ahhoz, hogy egy levél kipattanjon és teljesen kinyíljon, akkor feltűnik, hogy ha valamelyik levél hosszabb idő alatt bomlik ki. Ez azt jelenti, hogy valami gond van: túl kevés a víz, túl hideg van vagy valami más probléma adódott. A fentiek alapján úgy gondolom, hogy a növényekkel való sikeres kapcsolat legfontosabb összetevője a TÜRELEM! Soha ne ess pánikba, és ne reagálj túl egy problémás helyzetet.

Álmok helyett valóság

Ez az első és egyetlen alkalom, amikor megengeded, hogy valaki megnézhesse a növénygyűjteményedet. Több mint szerencsések vagyunk! Miért nem látogathatják meg mások ezt a csodahelyet?

Az oázisom nagyon személyes, ez az én életterem, és szerintem ijesztő is lenne az emberek számára, hogy átsétáljanak rajta. Ráadásul elég hepciás vagyok, ha a növényeimről van szó; például az új levelek érintése vagy törölgetése nagyon feldob, úgyhogy inkább megtartom magamnak ezt az élvezetet.

Van még olyan növény, amire vágysz?

Azt hiszem, manapság nincs álomnövényem, de élénken emlékszem, mennyire szerettem volna gyerekként egy stephania erectát és egy boophone distichát. Szerencsém volt, hogy 2020-ban végre megkaptam mindkettőt. A növényeket én határozottan nem terápiás céllal tartom – erre van egy szakemberem –, de az biztos, hogy a jólétem döntő részét képezik. A növényekről való gondoskodás nekem olyan, mintha önmagamról gondoskodnék – egyúttal ez az igazi türelem gyakorlása.

Kedvesnek lenni menő

A növények gondozásán túl Antonis nagyon szeret utazni, rendezvényekre járni, állatokkal foglalkozni és rajong a zenéért is. Azt mondja, mindenben az emberi kedvesség és a kölcsönös megértés inspirálja, ez viszi előre. Antonis, köszönjük azt a sok kedvességet, amit irántunk mutattál!

Nézd meg a Plante. aktuálisan elérhető növényeit és inspiráló cikkeit is!

2022. június 26.

]]>
https://plantebudapest.com/inspiracio/a-turelem-boldog-novenyeket-terem/feed/ 0
Jó lenne, ha megtanulnánk újra a növények nyelvén! https://plantebudapest.com/inspiracio/a-zold-novenyek-es-a-design-kapcsolodasi-pontjai/ https://plantebudapest.com/inspiracio/a-zold-novenyek-es-a-design-kapcsolodasi-pontjai/#respond Sun, 15 May 2022 10:37:09 +0000 https://plantebudapest.com/?p=18131 Matheidesz Rékával, a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatójával beszélgettünk designról, kertről és a fenntarthatóságról

Matheidesz Rékát sokan a WAMP alapítójaként és volt ügyvezetőjeként ismerik. A WAMP-os kilenc év mellett Rékát a közgazdász múltja is hozzásegítette ahhoz, hogy több vállalkozás mentora és katalizátora legyen, így vált a hazai kreatív szcéna megkerülhetetlen alakjává. 2009-ben az Ernst &Young Entrepreneur of the Year Innovatív vállalkozója lett, jelenleg a MOME Pályázati és Fejlesztési Igazgatója. Férjével és két lányával Pasaréten él. Ezúttal beengedett minket az otthonába, hogy a növények és a design szerepéről beszélgessünk.

Környezettudatos otthonteremtés, design otthon, zöld növényekkel

A design, mint nem megszokott válasz

– Milyen szerepet játszik a design az életedben, mit jelent neked? Egy jó évtizede ismerjük egymást, és úgy tűnik, mintha nálad minden a design körül forogna.
A design 15 éve konzekvensen jelen van az életemben. Először mint felhasználó szerettem bele az egyedi tárgyakba, később vállalkozóként, most pedig a design egyetem képviselőjeként, azaz a magyar design élet szereplőjeként is részt veszek annak alakításában.
Mindig a designban rejlő lehetőségek érdekeltek, üzleti, brandépítési, gazdaságfejlesztési vagy társadalmépítési szempontból. 2006-ban alapítottam társaimmal a WAMP-ot, ami magyar, később külföldi designerek számára biztosított megjelenési és piacra jutási lehetőséget. Később több kezdeményezést és vállalkozást segítettem a kreatív ipar területén, koncepció és üzletfejlesztéssel, közösségépítéssel, most pedig a MOME-n a Pályázati és Fejlesztési Igazgatóságot vezetem.

– Hogyan látod a hazai kreatív szcénát jelenleg?
Nagyon izgalmas időszakban élünk, nemzetközileg változik a design szerepe a társadalomban és a gazdaságban is. A tárgyalkotásról áttevődött a figyelem más területekre és a designerek, kreatívok egyre nagyobb feladatot és ezzel együtt felelősséget is kapnak a globális problémák megoldásában. Mára egyre több területen – így például az üzletfejlesztés, klímaváltozás, városfejlesztés vagy szociális kérdések terén – keresik a designereket, kreatívokat, hogy a design nyelvén egy új perspektívából adjanak lokális vagy globális kihívásokra nem megszokott válaszokat. Ez egy nagyon komplex és izgalmas folyamat, meg kell találni, hogy hol és milyen módszerekkel tudnak designer csoportok értéket teremteni, ki kell alakítani azt a kapcsolatrendszert, divatos néven ökoszisztémát, ahol az egyes szereplők egymásra találnak és értik egymás nyelvét.
Ugyanakkor az is látszik, hogy a saját brandek fenntartása a globalizáció miatt egyre több kihívással jár, csak azok tudnak fennmaradni, és sikeressé válni, akik az üzletfejlesztést is a felhasználó élményt új szemlélettel tudják kezelni és azt jól fejleszteni.

PLANTE. tipp: Jól megfér egymás mellett az új és a régi: vintage szőnyeg és új lámpa, régi faláda és mai betonkaspó, antik szobor és friss zöld levelek. Keverd bátran te is a régi és az új tárgyakat, így izgalmas személyes tereket hozhatsz létre.

Ökológusok és designerek – oly távol, és mégis közel!

– A jövő designtudatos gondolkodásába hogyan kapcsolódnak be a növények?
Nagyon izgalmas számomra, amikor az egyes tudományterületek közösen kezdenek el dolgozni. A MOME-n dolgozunk egy új projekten, ahol designerek és ökológusok együtt gondolkodnak egy új kutatási módszertanon egy fenntarthatóbb jövő érdekében és szóba került egy vidéki campus is, ami már egy fenntartható alapokon működik.

– Téged mi inspirál?
Egyértelműen a nemzetközi tapasztalatok inspirálnak, nagyon szeretek utazni, nemzetközi csapatban dolgozni, de az is nagyon fontos, hogy ezek beépüljenek az itthon életünkbe és munkánkba is.

Válogass otthonodba a Plante. design EARTH és URBAN design kaspóit közül! 

Erdő mellett házikó – mesebeli hangulatú gyermekkor

–      Inkább szobanövény vagy inkább kert? Mi áll hozzád közelebb?
Közvetlen erdő mellett, egy természetvédelmi területtel szemben nőttem fel, a ház minden ablaka erre nézett. Ezért nekem a növények nem szobanövények, hanem a környezetem természetes részei, csupán a látványuk is megnyugtat. Talán éppen amiatt, mert természetes környezetükben éltem mellettük, nem tanultam meg a szobanövényeket jól gondozni, pedig nagyon szeretem őket a lakásban is. Tizenkét évet éltem a belváros közepén, ahol az első dolgom volt a teraszt rengeteg növénnyel beültetni. Most is olyan helyen lakunk, ahol a teraszról zöldre látni.

– Melyik a szívednek legkedvesebb szobanövényed?
Talán egy óriási alocasia, amit barátaimtól örököltem, amikor Amszterdamba költöztek. Eleinte növényszitterségnek indult, de aztán ők Amszterdamban maradtak, a növény pedig nálunk. Nagyon érdekes, ahogy több költözést is végigcsinált velünk és mindegyikre másképp reagált, ugyanúgy meg kellett szoknia az új helyeket, ahogy nekünk. Neki valódi lelke van, és reagál a mi lelkiállapotunkra is.
Nagyon szeretem a pálmákat és a csüngő növényeket is, mert teljesen olyan mintha mozognának. De nagy szerelem még a fürdőben lévő páfrány is.

A növények a barátaink

– Mik a kedvenc “természetes” helyeid Magyarországon?
Magyarországon nagyon szeretem a Folly arborétumot, illetve Dórának a Titkos kertjét. Az ő kertje inspirálta, hogy az új kertünk milyen legyen majd. Mivel most is nagyon közel lakunk az erdőhöz, azt is nagyon szeretem, ha csak egy rövidke sétát teszünk. Amikor Portugáliában tanultam az egyetemi évek alatt, kedvenc helyem egy botanikus kert volt, ahol nagyon sok időt töltöttem, ott tanultam, olvastam és töltődtem fel.

– Milyen “növényes” üzenetet adnál át a jövő generációjának?
Jó lenne, ha megtanulnánk újra a növények nyelvén és mindenkinek lenne eszközrendszere arra, hogy hogyan alakítsunk ki saját kis kertet, teraszt vagy lakáson belüli kertecskét, ami nemcsak disz, de akár ételként is szolgálhat, megtanulhatnánk melyik növény mire jó, mire hat.

Tíz év múlva ugyanitt

Búcsúzóul a jövőről beszélgettünk még Rékával. Szereti szakaszolni az életét, ami eddig is jól elválasztható, de egymásra épülő etapokból állt. Amit hasonlóan szeretne tíz év múlva is: ugyanennyi ambícióval élni és azt látni, hogy a lányai életében is van perspektíva. Szeretne ugyanezen a teraszon kávézni reggelenként. Amit viszont másként szeretne: egy olyan kertre nézni, ami nemcsak szép, de hasznos növényeket is termel. – Réka, tíz év múlva visszajövünk, megnézzük!

Nézd meg a Plante. növényszelekcióját!

2022. május 15.

]]>
https://plantebudapest.com/inspiracio/a-zold-novenyek-es-a-design-kapcsolodasi-pontjai/feed/ 0
Nagy, színes vagy nosztalgikus – ilyenek a legtrendibb szobanövények 2022-ben https://plantebudapest.com/novenygondozas/nagy-szines-vagy-nosztalgikus-ilyenek-a-legtrendibb-szobanovenyek-2022-ben/ https://plantebudapest.com/novenygondozas/nagy-szines-vagy-nosztalgikus-ilyenek-a-legtrendibb-szobanovenyek-2022-ben/#respond Wed, 27 Apr 2022 14:09:32 +0000 https://plantebudapest.com/?p=17955 Szobanövényekből sosem elég! A Plante.-nál összedugtuk a fejünket és elemeztük a trendeket, majd egy csokorba gyűjtöttük, hogy melyek lesznek azok a növények, amelyek minden bizonnyal a kedvenceitek lesznek 2022-ben. Az ’oversized’, a színes és a nosztalgikus levelek biztosan szembejönnek majd az Instán, a barátnőd lakásában vagy bárhol, ahol növényimádó közösséget találsz!

A környezettudatos életmód része, ha zöld növényekkel, és hosszú élettartamú kaspókkal vesszük körbe magunkat.
Lakberendezési ötletek, különleges növények

Nagy méretű, magas növények – azonnal vonzzák a tekintetet!

Idén tarolni fognak a nagy, teret betöltő szobanövények, mint például egy magas areca vagy büszke kentia pálma, egy izgalmas schefflera fa, vagy egy hatalmas, trópusi hangulatot idéző strelícia. Egy szempillantás, és máris a természetben érzi magát tőlük az ember.  Főleg nagyobb terekben – legyen az egy új otthon, amit most rendeznek be, egy tágas loft vagy nagyobb belmagasságal rendelkező polgári lakás, iroda vagy étterem – itt jól mutatnak ezek a szépségek. Nem elhanyagolható tény, hogy a növények jótékony hatással vannak a közérzetünkre, sőt még zajcsökkentő hatással is bírnak. A lakberendezési trendeket követve biztosan sok nagy növény tavasztól őszig a teraszra vagy a bejárati ajtó elé kerül majd – természetesen vegyük figyelembe az adott növény igényeit, például a fény vagy a légmozgás tekintetében, de általában szuper ötletnek bizonyul, és meghálálják a növények, ha természetes fény éri őket.

Plante. tipp: Akár térelválasztóként is használhatjuk ezeket a karakteres, óriási vagy óriásira növő növényeket!

A nagyobb növények választásakor vegyük figyelembe, hogy méretük ellenére idővel még nőni fognak.
Óriási szobanövényekkel könnyen dzsungelt varázsolhatunk a lakásba

Fehér és rózsaszín foltok – kedvesek, különlegesek és ritkák

Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a ’zöld’ levelek nemcsak zöldek lehetnek, hanem akár pinkek, bordók, fehérek… Akármerre nézünk, azt tapasztaljuk, hogy nagy kedvenceitek lettek ezek a tarka, foltos levelek! Egyszerűen odáig van értük a növényimádó közösség nemcsak itthon, de szerte a világon is. Habár a fehér foltok életben tartása egy picit nagyobb szakértelmet kíván, mint az egyszínű, zöld leveles növényeké, hisz itt a növény egy része nem termel klorofillt, mégis elképesztően népszerűek! Hogy miért? Mert különlegesek, ritkák és varázslatosan néznek ki. Általában nincs két ugyanolyan növény, a szaporítás során mindig más mintázatok jönnek létre a leveleken, pontosan ez is adja az extraságukat: mindegyik növény külön egyéniség, külön karakter lesz tőle.

PLANTE. tipp: Mivel ezekben a növénylevelekben kevesebb a klorofill, általánosságban elmondható, hogy több fényre lesz szüksége a „tarka”, „variegated” növénynek, mint az egyszínű, zöld társának. Ha a foltos növényed nem kap elég fényt, elkezdi bezöldíteni, besötétíteni a világosabb részeit, azaz pont a foltossága veszik majd el. Érdemes őket desztillált vízzel öntözni, és kevesebbet tápoldatozni, mint a hagyományos társaikat, mert érzékenyek a csapvízben lévő ásványi anyagokra és nyomelemekre, ill. ha picit is túltápozod őket, könnyen kipusztulhatnak, mert a gyökereik akadályozva lesznek abban, hogy megfelelően felvegyék a vizet.

Ha a beszerzési forrásunk egy szobanövény webshop, számítsunk rá, hogy egy különleges szobanövény nem biztos, hogy teljesen ugyanúgy néz ki, mint ahogy a képen látszik, mert minden egyes növényen más és más lehet a fehér foltok mintázata.
 A zöld, fehér foltos szobanövények különleges gondozást, törődést igényelnek

Szobanövény webshop – itt foltos növényeket is találsz!

90’s comeback – fikuszok, páfrányok és shefflerák

Klasszikus, elegáns és kedvesen nosztalgikus hangulatba jössz tőle, mi az? Ha visszagondolsz a saját, vagy szüleid 90-es évekbeli lakására, biztosan beugrik egy apró levelű fikusz, egy terebélyes szobapáfrány, egy ’síró’ könnyezőpálma, egy kúszó borostyán vagy egy shefflera. Ezeknek a növényeknek ma mind újra nagy divatja van – nemcsak a viszonylag könnyű gondozásuk miatt, hanem a klasszikus levélformáik és a kedves emlékeket idéző hangulatuk miatt is. Ha otthonos, barátságos szobákra vágyunk, ne hagyjuk ki a lakás enteriőrjéből a „nagymama” növényeket. Csak egy pillantás rájuk, és máris megtelelik a szívünk melegséggel, szeretettel.

A zöld növények a lakásban békés, megnyugtató hangulatot árasztanak
Könnyen gondozható, klasszikus növények, a 90-es évek hangulatát idézik

Akár követjük a trendeket, akár nem, az biztos, hogy ha növényekkel vesszük körbe magunkat, jót teszünk vele a testünknek és a lelkünknek is. Egy lakásból a növények segítségével válik igazi otthon, és a növények kellemesebbé teszik a napjainkat is: a szobanövényektől tisztább lesz a levegőnk, vidámabb a hangulatunk, alacsonyabb a vérnyomásunk, növényes környezeteben ráadásul hatékonyabban dolgozunk, többet mosolygunk. Egy szó mint száz: a növények a barátaink.

Nézd meg a Plante., a slow lifestyle növénybolt aktuális növénykínálatát ITT.

2022. április 27.

]]>
https://plantebudapest.com/novenygondozas/nagy-szines-vagy-nosztalgikus-ilyenek-a-legtrendibb-szobanovenyek-2022-ben/feed/ 0
Szobanövények legjobb átültetési kalauza tavaszra! https://plantebudapest.com/novenygondozas/szobanovenyek-legjobb-atultetesi-kalauza-tavaszra/ https://plantebudapest.com/novenygondozas/szobanovenyek-legjobb-atultetesi-kalauza-tavaszra/#respond Mon, 04 Apr 2022 12:00:12 +0000 https://plantebudapest.com/?p=17499 Mi itt a Plante.-nál mindannyian jól emlékszünk arra, hogy hogyan éreztük magunkat az első alkalommal, amikor szobanövények átültetése előtt álltunk. Tele voltunk izgalommal: mikor ültessem át, hogyan fogjak hozzá, milyen földbe tegyem, mekkora cserép kell neki, meg úgy egyáltalán: hogyan csináljam, hogy boldog legyen a szobanövényem? Éppen ezért összegyűjtöttük a szerintünk legfontosabb információkat, hogy neked ne kelljen izgulnod. Ezzel a cikkel kalauzolunk el a növényátültetés útvesztőnek tűnő tengerében. Csak semmi aggodalom: ígérjük, könnyed lesz, lényegretörő és hatékony!

Miért ültetjük át a szobanövényeket tavasszal?

Mikor ültessünk át?

A téli pihenőidőszakot követően a növények újra hajtásnak, növekedésnek indulnak – ennek jól látható jele, ha burjánzik a szobadzsungeled, ha egyre-másra jönnek az új levelek, hajtások és látványos a növekedés. Mielőtt nekifognánk az átültetésnek, ellenőrizzük le, hogy tényleg szükség van-e rá: a cserépből alul kilógó, itt-ott kikandikáló gyökerek ezt egyértelműen jelzik, de a túl hamar történő kiszáradás, vagy a stagnáló lombméret is lehet árulkodó jel.

Természetes, hogy a cserepekben nevelt növények egy idő után felhasználják a közegükben jelenlévő tápanyagot, szóval ne ijedjünk meg, a legtöbb növényt évente érdemes átültetni. Amit be kell szereznünk: föld, valami, amivel lazíthatjuk az ültetőközeget és megfelelő cserép.

Mit készítsünk elő az átültetéshez?

Ültetéshez használhatunk általános virágföldet, vagy ha jellemzően trópusi származású szobanövényeink vannak, akkor ‘A’ típusú/szobanövény-földet. Földet beszerezhetsz akár a Plante. budapesti boltjában is.

Az előre csomagolt földeket érdemes lazítani egy picit, hogy megfelelő közeget hozzunk létre a gyökerek számára: olyat, amelyben könnyen tudnak növekedni és lesz lehetőségük lélegezni is. Mit használhatunk erre a lazítási célra? Perlitet, kertészeti habkövet, sódert vagy apró kavicsokat, esetleg kisebb szemcséjű agyaggolyókat vagy granulátumot is.

A perlittel, habkővel lazított (2:1 vagy 3:1 arányban) föld jó vízáteresztő képességű lesz, kevésbé tömörödik össze, nem fullasztja be a gyökérzetet, ezzel ideális környezetet teremt a gyökérzet növekedéséhez és egészséges fejlődéséhez.

Az agyaggranulátum, ami tulajdonképpen égetett agyag, egy-két ujjnyi magas rétegben a cserép aljára szórva egy plusz drénrétegként funkcionál a növények alatt. Egyszerű, könnyű, pénztárcabarát megoldás, és mégis nagyon hatékony!


Nyugodtan újra hasznosíthatjuk a régi cserepeinket is az átültetéskor, de használat előtt mindenképp alaposan tisztítsuk meg, azaz mossuk el őket alaposan. Ültetéshez műanyag, vagy agyagcserepet, esetleg lyukas kerámiacserepet is használhatunk. Fontos szempont, hogy az új edény csak egy-két mérettel, azaz 1-2 centiméterrel legyen nagyobb, mint a korábbi. Így ugyanis gyorsan be tud gyökeresedni a növény, és nem fogja úgy érezni magát, hogy hirtelen egy túl nagy „lakásba” költözött és nem tudja belakni. Megfelelő méretű cserépben ráadásul a túlöntözésre is jóval kisebb az esély.

Átültetéskor tartsuk meg a földet a gyökerek körül.

Hogyan ültessünk át, avagy az átültetés lépési

  1. Alulra jöjjön egy kis vízelvezető réteg – bár ez nem kötelező, de mi nagyon jó szívvel ajánljuk!
  2. Erre tegyünk egy kis földet, megfelelő arányban perlittel, habkővel lazítottat. Így a növény gyökérzete lefelé is tud majd növekedni, lesz elegendő helye.
  3. Majd emeljük ki a növényt a régi cserepéből, de ne rázzuk le a növényről teljesen a gyökérlabda körül a földet. Jó ötlet viszont egy kicsit meglazítani a gyökereket. 
  4. Ha ilyenkor kicsapódott kálciumot látunk a föld felszínén, vagy egyéb probléma van az ültetőközeggel – például nagyon nedves, nyirkos, tocsog, esetleg büdös vagy összeállt állagú a föld -, akkor természetesen távolítsuk el a teljes régi ültetőközeget, és csak új, friss földbe tegyük.
  5. Igazítsuk be a növényt az új cserépbe, hogy egyenesen álljon.
  6. Ezután a növény gyökérzete és szára körüli hézagokat töltsük fel a friss ültetőközeggel óvatosan, fokozatosan.
  7. Ha ezzel készen vagyunk, a föld tetejét egy kicsit nyomkodjuk meg a kezünkkel, de semmiképp sem célszerű agyondöngölni a földfelszínt, tehát nem kell „bebetonozni” a növényt. A cél csupán annyi, hogy a föld tartsa meg annyira a gyökereket és a növényt, hogy az egyenesen és stabilan álljon.
  8. Ezután öntözzük meg egy kicsit. Használhatunk akár esővizet is.
  9. A cserép alján lévő lyukból túlfolyó vizet hagyjuk a növény alatt egy alátétben vagy tálcán állni úgy 15-20 percig. Amennyi vizet ennyi idő alatt felszív a növény, az elegendő neki. Utána öntsük le a felesleget, arra már nincs szüksége.

+1 Plante. tipp: A frissen ültetett növényeket nem szükséges egyből megtápozni. A friss földben ugyanis megfelelő mennyiségű tápanyag van, ami jó pár hétig el tudja látni a növényt a szükséges anyagokkal. Ha ilyenkor még pluszban tápoldatozod is a növényt, pont az ellenkezőjét éred el annak, amit szeretnél: a túl sok tápanyagtól a szobanövényed nem boldog lesz, hanem boldogtalan és rosszul érezheti majd magát.

Széles választékban kaphatóak a Plante.-nál kaspók, köztük például hazai tervezésű design darabok.

Mire figyeljünk átültetés után?

Miután jól begyökeresedett a növényünk és megszokta az új otthonát – ez nagyjából négy-hat hét -, elkezdhetjük a tápanyag-utánpótlást is. Ehhez használhatunk tápoldatot, granulátumot, táprudakat, vagy egyéb ásványi és bio trágyákat.


A növények többsége szervetlen anyagokat és vízben oldott ásványi anyagokat vesz fel, amelyeket később energiává vagy a saját alkotóelemeivé alakít, ezeket az anyagokat tudjuk pótolni, illetve megadni a növénynek a tápozás során.

De mit is esznek a növények? Fontos makroelemek: C, H, O, N, P, K (hivatalosan mezoelemek, de ide is sorolhatók): Ca, Mg, Fe, S.
Fontos mikroelemek: bór, mangán, cink, réz, molibdén, kobalt, klór.

Bármelyik tápelem tartós hiánya a növényen hiánybetegséget okoz. A készen vásárolható tápokban ezek a fontos elemek mind megtalálhatóak.

Ha tápanyagpótlásra van szükség, akkor tápoldatot , granulátumot, vagy táprudat használhatunk. Az oldat egy vízben oldott forma, egyszerű a használata, és sokáig elég egy üvegcse. Használati segédletet a palackon találunk, általában a kupak a megfelelő adagolóeszköz a méréshez, vagy cseppentéshez.

A granulátumok és a táprudak szilárd formátumúak. Szintén egyszerű a használatuk: a földbe tesszük vagy a földhöz keverjük őket, és az öntözővíz segítségével oldódnak ki a tápanyagok a földben. Legtöbbször hosszan felszívódó hatásúak.

Ha szeretnél először velünk együtt átültetni és további szobanövény gondozós tippeket és trükköket ellesni, figyeld a kiírást a következő szobanövény gondozós workshop időpontjáról!

Irány a boldogság!

Ha ezeken a lépéseken minden tavasszal végig megyünk, elmondhatjuk, hogy gondos növénytulajdonosok vagyunk és mindent megtettünk azért, hogy az egészséges szobanövényeink boldogok legyenek és fejlődhessenek. Nincs is már más dolgunk, mint élvezni a zöld levelek látványát!

Nézd meg a Plante. aktuális szobanövény kínálatát!

2022. április 4.

]]>
https://plantebudapest.com/novenygondozas/szobanovenyek-legjobb-atultetesi-kalauza-tavaszra/feed/ 0
Kicsoda Donna? Ismerd meg a keramikust, aki a gyertya- és füstölőtartóinkat készítette! https://plantebudapest.com/inspiracio/kicsoda-donna-ismerd-meg-a-keramikust-aki-a-gyertya-es-fustolotartoinkat-keszitette/ https://plantebudapest.com/inspiracio/kicsoda-donna-ismerd-meg-a-keramikust-aki-a-gyertya-es-fustolotartoinkat-keszitette/#respond Tue, 09 Nov 2021 12:32:54 +0000 https://plantebudapest.com/?p=14523 Gyertya fény, füstölő illat: így könnyű jó hangulatot teremteni karácsonykor is. Zsiga Renátát, a Donna keramikusát kedvenc tárgyairól, a növényekkel való kapcsolatáról és a kerámiázás rejtelmeiről faggattuk.

Ez csak sár, avagy egy klasszikus szakma alapanyaga

Hogyan lett belőled keramikus?

Már egészen kicsi gyerekkoromban is rumlisabb voltam az átlagnál, imádtam rajzolni és mindenfélét szétszedni, hogy lássam, mi hogyan működik. Az első kapcsolódás az agyaghoz általános iskolás koromban volt, amikor a szüleim beírattak egy kerámia szakkörre. Az ott készült tárgyaimból a mai napig kincsként őrzök néhányat. A fordulópont azonban a középiskolában jött, ugyanis fogalmam sem volt, hogy mit szeretnék tanulni, de azt tudtam, hogy művészeti iskolába szeretnék menni. Grafikára jelentkeztem, másodikként megjelölve a kerámiát, mert akkor még azt gondoltam, hogy grafikusnak kell lennem. Végül grafikára nem vettek fel, viszont kerámia szakra igen, ami az első év után egyértelmű szerelem lett, nem volt kérdéses, hogy egyetemen is ezt szeretném majd tanulni. Érettségi után kérdeztem meg a grafika szak vezetőjét miért nem vettek fel anno, és azt mondta, a rajzaim alapján látták, hogy nekem térben kell dolgoznom. Ezért a szakmaiságért a mai napig iszonyú hálás vagyok.

Milyen a Donna-stílus?

Letisztult és funkcionális. Fejben sokszor csapongok, mert sok minden érdekel, vonzanak az organikusabb formák is. Igyekszem azonban olyan kerámiákat készíteni, amik nem csak önmagukért szépek, hanem tökéletesen ellátják azt az akár többféle feladatot is, amire valók, így válhatnak igazán a mindennapok részévé.

Imádom megmutatni az anyagot, a „sarat”, amiből dolgozom, ezért csak ott és akkor használok mázakat, ahol feltétlenül szükséges. Így a tárgyaim mattak és földszerűek tudnak maradni. Mondhatnám úgy is, hogy leginkább az alapanyagok inspirálnak az alkotáskor. Nem igazán viselem jól a monotonitást, ezért gyakran váltogatom az agyagokat, amikkel dolgozom. Még nekem is teljesen új élmény, ha egy finomabb massza után egy durva samottossal dolgozhatok.

Nézd meg a karácsony előtt debütáló, a Donna és a Plante. együttműködéséből született füstölő- és gyertyatartó kollekciónkat!

Növényekkel teli belvárosi stúdió: az alkotás origója

Azt mondják: ahol a növények jól érzik magukat, ott az emberek is.

Mindig is szerettem a növények közelségét, ha tehetem pihenni is a természetbe járok. Sokaknak, akik agyagozni jönnek hozzám, az agyaggal való munka jelenti a kiszakadást a hétköznapokból, nekem viszont a mindennapjaim része. Így például a növények gondozása tud rám hasonlóan hatni. Minden növényemnek készítek saját cserepet, vagy a keramikus barátoktól kapott tárgyakba ültetem őket, ettől válnak az enyémekké, akikért felelős vagyok. Nem tudnám elképzelni az életem szobanövények nélkül. Később tervezem, hogy vidékre költözöm a műhelyemmel együtt. Jelenleg imádok a belvárosban élni és dolgozni, de azért hiányzik a természet közelsége. Szívesen töltenék néhány évet külföldön is, akár utazással, akár tanítással.

Milyen munkákon dolgozol mostanában?

Az időm nagy részét jelenleg az egyéni oktatás tölti ki. Nagyon élvezem csinálni, hiszen folyton új embereknek mutathatom meg a kerámia szépségeit és sosincs két egyforma probléma vagy kérés, viszont rengeteg új ötlettel találkozom. Szeretnék csoportos workshopot is tartani, kihasználni az új, belvárosi műhelyem adottságait. Ezek mellett megrendeléseken dolgozom, vagy együttműködök olyan márkákkal, mint a Plante., illetve a saját webshopomba készítek tárgyakat karácsonyra. Mostanában nem igazán szoktam aludni. :)

És öt-tíz év múlva?

Addigra szeretném elérni, hogy a lehető legtöbb háztartásban jelen legyen egy általam készített tárgy, én pedig szabadon alkothassak, akár igazán nagy méretekben is, amit itthon elég nehéz.

Nem számít, hogy ünnep- vagy hétköznap

Mit jelent neked a karácsony, az otthon melege, varázsa, a tűz, a láng, az illatok?

A karácsony varázsa picit kiveszett az utóbbi években az életemből. A sok munka miatt nem igazán tudtam kellően felkészülni és megélni ezt az időszakot. Idén szeretném ezt máshogy csinálni. A tűz nagyon fontos szerepet tölt be az életemben, hiszen alkotótárs. Én elég nehezem szoktam viselni a téli, sötét időszakot, de az illatok és a hangulatfények segítenek, ezért elég gyakran használok gyertyákat otthon.

Hogyan készültek a Plante.-tárgyak?

A Plante. füstölő- és gyertyatartóit mindegyikét egyesével korongoztam meg, így mindegyikben ott vagyok egy picit én is. Szuper feladat volt, hiszen teljesen az a szín és formavilág, amit egyébként is kedvelek. Az elkészült tárgyak nagyon közel állnak a szívemhez, talán mindent elmond, ha elárulom, hogy az első darabokat a kezdetektől magam is használom.

Ne ijedj meg!

Ha kellene egy tárgyat választanod, ami a szívednek a legkedvesebb, melyik lenne az?

Nehéz egyet kiválasztani, mert elképesztően szeretem a szépen elkészített tárgyakat, legyen az egy asztal vagy egy kés, teljesen mindegy.

Ha ki kell egyet emelnem, akkor a legkedvesebb tárgyam egy sárga kerámia tál, hiszen hosszú története van. A kispesti Gránit gyárban készítették, a nagymamám Szegeden vásárolta és használta évtizedeken keresztül, majd az ő halála után hozzám került, vissza Budapestre. Mindezt úgy, hogy én is éveket töltöttem a kispesti Gránit gyár volt telephelyén, a régi műhelyemben, pont ugyanazok közt a falak közt, ahol ez a tárgy is készült.

Milyen jótanácsot mondanál annak, aki most szeretne nekifogi a kerámiázásnak?

Tulajdonképpen csak egy tanácsom van, méghozzá az, hogy legyen bátor. Annyira sokrétű anyag a kerámia, hogy egy életen át tart tökéletesíteni egy-egy részét is, felesleges görcsölni rajta, azonban a friss, bátor szemlélet elképesztően izgalmas dolgokat tud alkotni. A diákjaimnak is mindig azt mondom, hogy: ez csak sár! Ami nyilván egy durva egyszerűsítés, de a lényeget tekintve igaz, nem szabad tőle megijedni.

Slow növénybolt X keramikus

Zsiga Renáta exkluzív karácsonyi gyertya- és füstölőtartói a Plante.-val való együttműködés eredményeképpen születtek. A ’Make a wish’, azaz a ’Kívánj valamit’ kollekció darabjait – vacsora- és tömbgyertya tartó, illetve füstölő tartó – a harmonikus forma, az időtlen design, a naturális, mégis finom és lágy hatás jellemzi, és bátran vegyítheted őket, mert a különböző színek jól mutatnak egymás mellett a lakás bármely pontján. Olyan darabok, amelyeket évek múlva is jó kézbe venni, mert lelkük van, történeteket mesélnek, emlékeket idéznek, ezért tökéletes ajándéktárgyak is.

Nézd meg a limitált darabszámban, kizárólag a Plante.-nál elérhető gyertya- és füstölőtartókat ITT.

2021. november 8.

]]>
https://plantebudapest.com/inspiracio/kicsoda-donna-ismerd-meg-a-keramikust-aki-a-gyertya-es-fustolotartoinkat-keszitette/feed/ 0
A három legjobb növényfelismerő és növénygondozó applikáció, amit ki kell próbálnod https://plantebudapest.com/novenygondozas/a-harom-legjobb-novenyfelismero-es-novenygondozo-applikacio-amit-ki-kell-probalnod/ https://plantebudapest.com/novenygondozas/a-harom-legjobb-novenyfelismero-es-novenygondozo-applikacio-amit-ki-kell-probalnod/#respond Wed, 19 May 2021 08:55:43 +0000 https://plantebudapest.com/?p=10306 Tudjuk, hogy nem könnyű észben tartani, hogy melyik növénynek pontosan mire van szüksége. Főleg akkor, ha folyamatosan újakkal bővül a zöld család, márpedig ha az ember egyszer szerelembe esik a zöld levelekkel, általában hosszú távú és egyre elmélyülő lesz a növényimádat, aminek következtében mindig újabb cserepesekkel gyarapszik a lakás, így aztán egyre több a megjegyeznivaló. Segítségképp összegyűjtöttük azt a három legjobb növényes applikációt, amelyek garantáltan segítenek abban, hogy hatékonyan ápoljuk és építsük a szobanövényekkel való kapcsolatunkat.

PictureThis – az online növényenciklopédia, ami mindent beazonosít

A Picture This az egyik legnépszerűbb applikáció növények és a növények problémáinak beazonosítására. Több mint 320 000 felhasználó 5-ből 4,8 ponttal illette, nem véletlenül!

Tele van hasznos tippekkel, be lehet állítani emlékeztetőket, de amiről igazán híres, hogy fotók alapján megmondja, milyen növényről van szó, mikre van szüksége, és például azt is, hogy mérgező-e állatok vagy emberek számára. Több mint 10 000 különböző növényt képes beazonosítani 98%-os (!) pontossággal, hála az elég komoly AI rendszernek és sok-sok specialistának.

A másik leghasznosabb funkciója az, hogy – szintén fotó alapján – nagy eséllyel meg tudja mondani, mi a baja a növényednek, legyen szó akár alul- vagy túlöntözésről, kevés vagy túl sok fényről, élősködőkről, bármiről, ami a lefotózott kár okozója. Valljuk be, azért időnként haladó növényimádókon is kit tud fogni egy-egy szokatlan eset, úgyhogy jól jön, amikor kéznél van egy eszköz, ami segít megoldani a problémát.

Amiért még érdemes letölteni ezt az appot, az a 30 millió fős közösség, akikkel nemcsak kölcsönösen gyönyörködhetünk egymás növényes galériáiban, hanem beazonosításokban is tudunk egymásnak segíteni.

A PictureThis-nek sok funkciója fizetős, de már az ingyenes verzió is nagy segítséget nyújthat, főleg kezdő növénybarátoknak.

Ha esetleg valamiért nem válna be, akkor a NatureID is egy szuper alternatíva lehet.

Blossom – növényhatározó, hogy könnyen jobb növénymamák és –papák lehessünk

Szép design, egyszerű használat, 10 000+ növény… Ebben az appban minden benne van, ami szükséges ahhoz, hogy hosszú távon boldoggá tegyük a növényeinket.

Négy fő funkcióra van bontva a felülete: keresésre, ami telis-tele van útmutatókkal, infókkal, csodaszép képekkel illusztrált tippekkel, böngészésre, ahol új növényeket fedezhetsz fel, és persze azt is, hogy hogyan kell azokat ápolni, emlékeztetőkre, ahol értesítéseket állíthatsz be magadnak, és a saját kertedre, ahol a növényeidet regisztrálhatod, és ahol számon tudod tartani, hogy melyiknek mire van szüksége, sőt, még naplót is írhatsz róluk.

Beazonosításra is szuper alkalmazás, és szinte Pinterestként is lehet pörgetni, ha növényes inspirációkra vágysz!

Szeretettel ajánljuk elsősorban azoknak, akik szívesen szánnak időt és energiát arra, hogy a növényeik változását napról-napra közelről figyeljék és dokumentálják egy olyan appban, amire jó ránézni, és ami könnyen kiismerhető.

Az ingyenes verzióban minden funkciója használható, de limitáltan. Ha úgy látjuk, hogy ki tudnád maxolni, akkor érdemes előfizetni a korlátlan használatért!

Elérhető az App Store-ban és Google Play-en is.

Succulent Tracker – és nem halnak meg többé a pozsgásaink

Ha egyszer valaki elkezdi gyűjteni a pozsgásokat, nehéz megálljt parancsolni, na meg számon tartani a folyamatosan gyarapodó szukkulens család igényeit. Kivéve, ha le van töltve a Succulent Tracker!

Ezt az appot a pozsgások szerelmeseinek találták ki, mondhatni: a pozsgásimádókak kötelező. Ki lehet keresni benne a pontos típust, a saját kollekciónkhoz egyesével hozzá tudjuk adni a szukkulenseket, akár – és ez az egyik kedvencünk – becenevekkel együtt!  Sok-sok fontos, és később hasznos infót tárolhassunk itt, be tudunk állatni emlékeztetőt az öntözéshez, akár csoportosan is, hogy nehogy összekeverjük, kit kell hetente kétszer, és kit csak kéthetente öntözni. A növénykéink részletes ápolásának dokumentálása mellett a növekedését és változását fotókkal is színesíthetjük, hogy később büszkén vissza tudjuk nézni a fejlődést.

Tulajdonképpen mindent tud, amit egy növényes applikációnak tudnia kell, csak kifejezetten a pozsgásokra fókuszálva.

App Store-ban és Google Play-en is elérhető.

Kétségbeesés az elsárguló levelek kapcsán? Barna foltok? Totál különböző igények a tápoldatozáskor? Vagy nem emlékszünk, mikor is kellene öntöznünk? Ha okostelefonunk applikációja kéznél van, többé nem jelentenek gondot ezek a kérdések. Egy jó növényes app olyan, mintha saját botanikusunk, kertészünk vagy növénydoktorunk lenne otthon: ezek az appok segítenek a problémákat beazonosítani és kitalálni a megoldást. Használjuk bátran!

Vendégszerzőnk: Gulyás Lídia – @szialidia

2021. május 19.

]]>
https://plantebudapest.com/novenygondozas/a-harom-legjobb-novenyfelismero-es-novenygondozo-applikacio-amit-ki-kell-probalnod/feed/ 0
Terasz ötletek: álomszép tavaszi összeültetések – egész nyáron nyíló virágok, pozsgások és illatos fűszerek https://plantebudapest.com/inspiracio/terasz-otletek-alomszep-tavaszi-osszeultetesek-egesz-evben-nyilo-viragok-pozsgasok-es-illatos-fuszerek/ https://plantebudapest.com/inspiracio/terasz-otletek-alomszep-tavaszi-osszeultetesek-egesz-evben-nyilo-viragok-pozsgasok-es-illatos-fuszerek/#respond Tue, 11 May 2021 11:21:37 +0000 https://plantebudapest.com/?p=10218 Nem titok: a szobanövények szeretete mellett szívügyünk a városi kertészkedés, a teraszok növényesítése is. Hisszük: ha van egy zöld vagy színes, árnyékot adó vagy virágzó erkélyed, azonnal egy erdőben vagy a virágos réten érzed majd magad. Ezért alkottuk meg a limitált darabszámú, szezonálisan elérhető, kültéri virágláda kollekciónkat, amelyek nemcsak szemet gyönyörködtetnek, de mesés hangulat is varázsolnak az otthonodba.

Balkonkertészet, kihívásokkal?

Hány nyáron át volt sivár, kihalt növényekkel tele a teraszod? Vagy hányszor ültettél össze random növényeket úgy, hogy végül kiderült, hogy nem is bírják egymást, vagy csak pár hétig virágoznak és végük van, vagy amikor elkészültél vele, rájöttél, hogy nem is a te stílusod… Hányszor jártál már úgy, hogy nem találtad meg a tökéletes balkonládát? Hogy a nagy áruházakban sétálgatva kiválasztottál egy teraszkaspót, de hazavitted, és rájöttél, hogy nem is mutat jól a teraszodon? Vagy hogy nincs is lyuk az alján? Vagy van, de nincs hozzá alátét? Mi többször, és a barátaink is… Ezért fejlesztettük ki a limitált darabszámú, kültéri virágláda kompozícióinkat, Plante. növényekkel. Mit kell tenned? Kiválasztod, hogy melyik tetszik, és kis idő múlva jöhetsz is érte a boltunkba, ilyen egyszerű!

A kültéri kompozícióink világos teraszokra készültek: mind a virágzó, mind a pozsgás, mind a fűszernövényes verzió meghálálja, ha elegendő fény éri őket. A növényválasztásunk mindig szezonálisan: az adott időszakban éppen beszerezhető, hazai termelőktől és kertészetekből érkező virágokra és zöldekre voksolunk!

Jó, ha tudod: A virágláda beültetések „utántöltő”, azaz a design virágláda nélküli verzióban is kaphatóak. Mit jelent ez? Ha van már otthon gyönyörű balkonládád, akkor elegendő a növényösszeültetést egy egyszerű, terrakotta színű virágládában megvásárolnod, mert könnyen belehelyezheted, de az „utántöltő” önmagában is szépen mutat.

A kültéri kompozíciók limitált darabszámban érhetőek el, május 22-a utáni átvétellel.

2021. május 6.

]]>
https://plantebudapest.com/inspiracio/terasz-otletek-alomszep-tavaszi-osszeultetesek-egesz-evben-nyilo-viragok-pozsgasok-es-illatos-fuszerek/feed/ 0